ترفندهای افزایش سرعت ویندوز ۱۰ + تصاویر

۹ ترفند افزایش سرعت ویندوز ۱۰

بالا بودن سرعت ویندوز سیستم برای هر کاربر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.حتما برایتان پیش آمده که کامپیوترتان به طرز آزاردهنده ای کند شده باشد. در این صورت می توانید حافظه رم را اضافه کنید و یا یک SSD سریع تر بخرید. اما هردو این روش ها هزینه بر هستند. ولی راه های رایگان دیگری نیز وجود دارد که ما قصد داریم در این مطلب آن ها را با شما به اشتراک بگذاریم. باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که سرعت بیشتر مساوی است با مصرف سریع تر شارژ باتری. بنابراین باید برای به دست آوردن سرعت بیشتر سیستم، قربانی بدهید.افزایش سرعت ویندوز 10

افزایش سرعت ویندوز 10
افزایش سرعت ویندوز 10

۱) دستگاه را مجددا راه اندازی کنید

اگر دستگاه شما به طرز عجیبی کنده شده است، ریبوت کردن ابتدایی ترین راه حلی است که ممکن است برایتان چاره ساز باشد. ریبوت کردن دستگاه یکی از دم دست ترین راه حل هاست، ولی بسیاری از افراد از همین راه حل پیش پاافتاده چشم پوشی می کنند. درست است که حالت های اسلیپ دستگاه موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می شوند، اما تنها ریبوت کردن می تواند جانی دوباره به دستگاه بدهد. هر موقع که دستگاهتان کند شد، سعی کنید در قدم اول آن را ریبوت کنید.

۲)  High Performance را فعال کنید

ویندوز به صورت پیش فرض فکر می کند که شما یک دستگاه با مصرف انرژی بهینه می خواهید. اما برای به دست آوردن سرعت بیشتر می توان الکتریسیته بیشتری مصرف کرد. هر موقع که خواستید پول برق بیشتری بدهید و شارژ باتری را سریع تر تمام کنید، به سراغ فعال کردن گزینه High Performance بروید. برای فعال سازی این گزینه، به بخش Power Options ویندوز ۱۰ رفته و روی Show additional plans option کلیک کنید تا منوی زیر آن باز شود. سپس High Performance را انتخاب کنید.
نکته:برخی از دستگاه های رده پایین ممکن است از چنین قابلیتی بی بهره باشند.
افزایش سرعت ویندوز 10

۳)  آپشن های ظاهری را غیرفعال کنید

ویندوز برای اینکه تجربه بصری خوبی را به کاربرش ارائه دهد سخت تلاش می کند. اگر سرعت دستگاه شما کاهش یافته است، شاید مجبور باشید برخی از زیبایی های بصری را برای به دست آوردن سرعت بیشتر قربانی کنید. برای افزایش سرعت سیستم، در ابتدا مسیر Control PanelSystem and SecuritySystem را دنبال کنید. در پنجره ظاهر شده و از قسمت چپ، روی گزینه Advanced system settings کلیک کنید. به تب Advanced بروید و روی دکمه Settings از باکس Performance کلیک کنید. اکنون می توانید برای افزایش سرعت دستگاه، برخی از قابلیت های بصری آن را غیرفعال کرده و یا گزینه دیگر پیش رو این است که Adjust for best performance را انتخاب کنید.
افزایش سرعت ویندوز 10

۴)  اتولودرهای غیرضروری را حذف کنید

هر موقع که دستگاه خود را بوت می کنید، بسیاری از برنامه ها تمایل دارند که هم زمان با آن لود شوند. هرکدام از این نرم افزارها به نوبه خود می تواند سرعت فرآیند بوت کردن را کاهش دهد و برخی از آن ها نیز حتی بعد از بوت شدن کامل به کاهش سرعت ویندوز ادامه می دهند.
البته تمامی این نرم افزارها بد نیستند. برای مثال، آنتی ویروس ازجمله برنامه هایی است که باید همراه با بوت کردن بالا بیایید و تا زمانی که دستگاه فعال است کار خود را انجام دهد. اما همه برنامه ها- حتی مواردی که مکررا از آن ها استفاده می کنید- واقعا لازم ندارند که همیشه اجرا شوند. شما نمی خواهید که این اپلیکیشن ها را حذف کنید، اما بهتر است که مانع از لود شدن خودکار آن ها شوید.
برای اینکه ببینید اوضاع چقدر وخیم است، روی تسک بار کلیک راست کرده و گزینه Task Manager را انتخاب کنید. به تب Startup بروید. (اگر چنین گزینه ای را مشاهده نکردید، روی More details در گوشه پنجره ظاهر شده کلیک کنید)
افزایش سرعت ویندوز 10
در تب Startup می توانید تمام برنامه هایی که به صورت خودکار لود می شوند را ببینید. همان طور که لیست را می بینید، با خود فکر کنید که کدام یک از این نرم افزارها لازم نیست که همیشه اجرا شوند. بعد از تصمیم گیری و انتخاب نرم افزار، روی آن کلیک راست کرده و گزینه Disable را انتخاب کنید.

۵)  مصرف کنندگان CPU را شناسایی کنید

برخی از اپلیکیشن ها مقداری از فضا و قدرت CPU را به خود اختصاص می دهند و از این طریق باعث کاهش سرعت سیستم می شوند. برای پیدا کردن این برنامه ها، همانند مرحله قبلی روی تسک بار کلیک راست کرده و گزینه Task Manager را انتخاب کنید. همچنین مجددا اگر چنین گزینه ای را مشاهده نکردید، روی More details در گوشه پنجره ظاهر شده کلیک کنید.
در تب Processes روی ستون CPU کلیک کنید تا فعالیت های مختلف برحسب میزان استفاده از CPU رتبه بندی شوند. مواردی که در رتبه های بالاتر قرار می گیرند، دقیقا همان مواردی هستند که قدرت بیشتری از CPU را در اختیار خود گرفته اند. (اگر درصد رتبه ها ۰ درصد بود، این رتبه بندی اشتباه صورت گرفته است. مجددا روی هدر ستون کلیک کنید.)
البته فکر نکنید هر اپلیکیشنی که قدرت بیشتری از CPU را مصرف می کند لزوما یک اپلیکیشن بی ارزش است. برخی از برنامه ها مانند آنتی ویروس ها و برنامه های محافظتی جزو مواردی هستند که حتی اگر حجم زیادی از CPU را نیز اشغال کنند، باز هم ارزشش را دارد. یکی از روش های مدیریت کردن چنین برنامه هایی این است که بعد از استفاده، آن را ببندید و یا حتی به سراغ برنامه هایی با حجم کمتر بروید.
اگر دریافتید که برنامه ای غیرکاربردی در حال استفاده از منابع CPU است، روی آن کلیک راست کرده و گزینه End task را انتخاب کنید. بعد از انجام این کار، روی تب Memory کلیک کرده و همین کار را تکرار کنید.
افزایش سرعت ویندوز 10

۶)  قابلیت ایندکس شدن جستجو را خاموش کنید

وقتی که در دستگاه خود یک کلمه را جستجو می کنید، نتیجه موردنظرتان تقریبا فوری ظاهر می شود. این فوق العاده است. اما این سریع ظاهر شدن نتایج هزینه های خاص خودش را نیز دارد. وقتی که برای عبارتی جستجو نمی کنید، این ایندکس شدن ها می تواند سرعت دستگاه را کاهش دهد.
برای غیرفعال کردن این بخش به صورت زیر عمل کنید:
Windows Explorer را باز کنید، روی C کلیک راست کنید و Properties را انتخاب کنید.
در تب General، تیک گزینه Allow files on this drive to have contents indexed in addition to file properties را بردارید.
در پنجره اخطار ظاهر شده، Apply changes to drive C:, subfolders and files را انتخاب کنید.
افزایش سرعت ویندوز 10
ویندوز برای غیرفعال کردن این بخش ممکن است به دقایقی زمان نیاز داشته باشد. اما گزینه دیگری نیز برای غیرفعال کردن ایندکس وجود دارد. در فیلد کورتانا indexing را تایپ کنید. Indexing Options را بفشارید. روی دکمه Modify در قسمت پایین صفحه ظاهر شده کلیک کنید.
اکنون یک صفحه با دو بخش ظاهر می شود. ابتدا به سراغ قسمت پایینی یعنی Summary of selected locations بروید. روی هرکدام از این گزینه ها کلیک کنید. با این کار، محتویات بخش بالا یعنی Change selected locations تغییر می کند. برداشتن تیک گزینه های ظاهر شده در کادر بالا از ایندکس شدن آن ها جلوگیری می کند.
افزایش سرعت ویندوز 10

۷) ترفندهای ویندوز (Windows tips) را غیرفعال کنید

ویندوز ۱۰ گاها ترفندهایی را برای استفاده بهتر از سیستم عامل به کاربران نمایش می دهد. اما دقیقا مشکل همین جاست! ویندوز برای اینکه ببیند شما به چه ترفندهایی نیاز دارید، روی نحوه استفاده شما تمرکز می کند. این مورد نه تنها نگرانی هایی در مورد حریم خصوصی ایجاد می کند، بلکه باعث کاهش سرعت سیستم نیز می شود. برای غیرفعال کردن آن، به بخش Start > Settings بروید و System را انتخاب کنید. سپس Notifications & actions را در قسمت چپ انتخاب کنید. در انتهای بخش اطلاعیه ها، گزینه Get tips, tricks, and suggestions as you use Windows را روی حالت off بگذارید.
افزایش سرعت ویندوز 10
در این بخش حتی امکان غیرفعال کردن برخی نوتیفیکیشن های دیگری نیز وجود دارد. البته به نظر نمی رسد که این اطلاعیه ها باعث کاهش سرعت سیستم شوند.

۸)  درایو داخلی را پاک سازی کنید

اگر حافظه داخلی دستگاهتان- چه هارد درایو یا SSD- تقریبا پر شده است می تواند باعث کاهش سرعت دستگاه شود. اما اگر دستگاهتان هنوز حافظه زیادی دارد، بهتر است که از این مرحله چشم پوشی کنید. در ابتدا بهتر است که به سراغ ابزار پاک سازی دیسک موجود در خود ویندوز بروید. در فیلد کورتانا، disk را تایپ کرده و Disk Cleanup را انتخاب کنید. چند دقیقه صبر کنید تا این ابزار بتواند درایو را سنجش کند. روی دکمه Clean up system files کلیک کنید (این بار به یک رمز عبور مدیر نیاز خواهید داشت). اکنون نیز باید دقایقی منتظر بمانید.
گزینه ها را بررسی کنید. اگر گزینه ای به نام Previous Windows installation را یافتید، شما خوش شانس هستید. با کلیک روی OK می توانید حجم زیادی از فضا را آزاد کنید. برای خلاص شدن از سایر موارد نیز می توانید نگاهی به آن ها داشته باشید.
افزایش سرعت ویندوز 10
گزینه دیگری نیز که ممکن است برایتان کاربرد داشته باشد این است که برنامه هایی که از آن ها استفاده نمی کنید را برای همیشه از روی سیستم حذف کنید.

۹)  به دنبال بدافزارها باشید

بدافزارها ازجمله رایج ترین عوامل کاهش سرعت ویندوز هستند. بدافزارها انواع مختلفی دارند و بعضی از آن ها نیز حتی ممکن است کنترل سیستم را در دست بگیرند و برای آزاد کردن فایل هایتان، از شما مبلغی را طلب کنند. برای پیدا کردن بدافزارها می توانید از نرم افزارهای موجود برای این کار استفاده کنید.

اگر هیچ کدام از ۹ روش ذکرشده در بالا برایتان پاسخگو نبود، احتمالا زمان آن فرارسیده است که پس اندازهای خود را برای ارتقای دستگاهتان هزینه کنید.

 

منبع : http://namnak.com